Sok z tych owoców jest lepszy niż z czarnego bzu. Co roku robię duży zapas
Mogę nie mieć w domowej spiżarni syropu z czarnego bzu, ale tego z czeremchy nie może zabraknąć. Czeremcha rośnie dziko dokładnie tak, jak czarny bez, a wciąż jest niedoceniana. Ja zawsze zbieram jej spore ilości i szykuję ten wyjątkowy sok do słoików. Przydaje się nie tylko w okresie przeziębień, jest po prostu smacznym dodatkiem do herbaty, można go też rozcieńczać z wodą i podawać jako prosty, domowy napój.
Jak zrobić syrop z czeremchy?
Do zrobienia syropu z czeremchy używam zwykłego, tradycyjnego sokownika. Taki sokownik w sezonie na przetwory można kupić nawet w sieciowych marketach i nie jest to wielki wydatek. Ten trzyczęściowy garnek pozwala w łatwy sposób zrobić soki z dowolnych owoców. Ja najczęściej przy czeremsze przyjmuję proporcje pół kilo cukru na kilogram owoców. Nie usuwam pestek z czeremchy, wsypuję do sokownika całe owoce.
Przepis: Syrop z czeremchy
Syrop z sokownika z owoców czeremchy.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 2 kg owoców czeremchy
- 1 kg cukru
Sposób przygotowania
- Robienie sokuOwoce (bez gałązek) przesyp do sokownika i zasyp cukrem. Gotuj, aż puszczą sok. Gotowy, gorący syrop przelej do wyparzonych słoiczków. Pasteryzuj 10 minut.
Najprościej zapasteryzować gotowy syrop, wkładając słoiki z gorącym syropem do nagrzanego do 90 stopni piekarnika. Po 10 minutach wystarczy wyłączyć piekarnik i zostawić słoiki do ostygnięcia. Niektórzy nie pasteryzują syropu, ja jednak robię dość duże ilości i wolę mieć pewność, że słoiki przetrwają do kolejnego sezonu na czeremchę.
Syrop z czeremchy można zrobić również bez sokownika. Wówczas należy zalać owoce wodą, zagotować i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie odcedzić owoce, a powstały sok wymieszać z cukrem (proporcje ok. 500-700 g cukru na litr soku).
Jakie właściwości ma czeremcha?
Owoce czeremchy mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wzmacniające układ odpornościowy. Doskonale sprawdzają się jako wsparcie przy infekcjach. Mają silne działanie moczopędne, dlatego taki syrop pomoże również osobom, które borykają z zatrzymywaniem wody przez organizm. Związki zawarte w czeremsze mogą być również wsparciem przy kamicy nerkowej i stanach zapalnych układu moczowego. Czeremcha wykazuje też działanie lekko uspokajające.